Tyler Adams Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Tyler Adams |
|---|---|
| Date of Birth | February 14, 1999 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $3M |
Tyler Adams is a American professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Defensive Midfield. Tyler Adams was born on 14-Feb-1999 in Wappingers Falls, New York. You might be interested to know more about Tyler Adams. So, in this article, we discussed all information about Tyler Adams's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Tyler Adams.
Table of Contents (Quick Links)
Tyler Adams Biography
Do you wanna know Tyler Adams's full Biodata? Tyler Adams is a Footballer. He was born in Wappingers Falls, New York on February 14, 1999. He is 24 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Tyler Adams |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Tyler Shaan Adams |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 14-Feb-1999 |
| Age in 2024 | 24 |
| Birth Place | Wappingers Falls, New York |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.75 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Tyler Adams Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Tyler Adams? What is the income source of Tyler Adams? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Tyler Adams?As of 2024, the current net worth of Tyler Adams is $3M.
Tyler Adams Age, and Birthday Info 2024
Tyler Adams's Birthday Countdown
Tyler Adams's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Tyler Adams? In this section, we will talk about Tyler Adams's age, and birthday-related info. Tyler Adams's actual age is 24, and birthday is on 14-Feb-1999. When is Tyler Adams's next birthday? The next birthday of Tyler Adams is on 14 February, 2024.
| Birthday | 14-Feb-1999 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 14 February, 2024 |
| Age in 2024 | 24 years |
| Place of Birth | Wappingers Falls, New York |
| Country of Birth | United States |
Tyler Adams's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Tyler Adams? The physical condition of Tyler Adams is good. How tall is Tyler Adams? Want to know Tyler Adams's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is -.
- Tyler Adams's Height: 1.75 m.
- Tyler Adams's Weight: -
In the below table, you will find the height of Tyler Adams in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Tyler Adams Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Tyler Adams is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Tyler Adams? In this section, we will talk about Tyler Adams's personal life, life story. As you are curious to know about Tyler Adams. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Tyler Adams Transfer Market Value
Now we are going to talk about Tyler Adams's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €17.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €20.00m |
Tyler Adams Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Tyler Adams:
- New York Red Bulls (2010–2015)
- He plays on the Right foot as Midfield - Defensive Midfield.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Tyler Adams was €20.00m
| Player of | United States Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Defensive Midfield |
Tyler Adams Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Tyler Adams? In this table, we added the education information of Tyler Adams. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Tyler Adams. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Tyler Adams
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Tyler Adams.
- What is the Net Worth of Tyler Adams?
The Net Worth of Tyler Adams is $3M.
- What is the Height of Tyler Adams?
The height of Tyler Adams is 1.75.
- Where is the birthplace of Tyler Adams?
The birthplace of Tyler Adams is Wappingers Falls, New York.
- What is the Date of Birth of Tyler Adams?
The birthday of Tyler Adams is on 14-Feb-1999.
- Is Tyler Adams Married?
The marital status of Tyler Adams is: Yet to be updated
- In which country does Tyler Adams play football?
Tyler Adams plays football in United States.
- Is Tyler Adams left or right footed.
Tyler Adams is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Tyler Adams's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Tyler Adams. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Tyler Adams's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Tyler Adams. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.