Tim Boss Net Worth, Age, Height, Weight, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Tim Boss |
|---|---|
| Date of Birth | June 28, 1993 |
| Profession | Association Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Tim Boss is an Association Football Player who was born on June 28, 1993 in Germany. You might be interested to know more about Tim Boss. So, in this article, we discussed all information about Tim Boss's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Tim Boss.
Table of Contents (Quick Links)
Tim Boss Biography
Do you wanna know Tim Boss's full Biodata? Tim Boss is an Association Football Player. He was born in Cologne on June 28, 1993. He is 30 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Tim Boss |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 28-Jun-1993 |
| Age in 2024 | 30 |
| Birth Place | Cologne |
| Country | Germany |
| Nationality | German |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 82 KG |
| Profession | Association Football Player |
Tim Boss Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Tim Boss? What is the income source of Tim Boss? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Tim Boss?As of 2024, the current net worth of Tim Boss is $1.5 Million.
Tim Boss Age, and Birthday Info 2024
Tim Boss's Birthday Countdown
Tim Boss's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Tim Boss? In this section, we will talk about Tim Boss's age, and birthday-related info. Tim Boss's actual age is 30, and birthday is on 28-Jun-1993. When is Tim Boss's next birthday? The next birthday of Tim Boss is on 28 June, 2024.
| Birthday | 28-Jun-1993 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Cancer |
| Next Birthday | 28 June, 2024 |
| Age in 2024 | 30 years |
| Place of Birth | Cologne |
| Country of Birth | Germany |
Tim Boss's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Tim Boss? The physical condition of Tim Boss is good. How tall is Tim Boss? Want to know Tim Boss's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 82.
- Tim Boss's Height: 1.85 m.
- Tim Boss's Weight: 82 Kilograms
In the below table, you will find the height of Tim Boss in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 180.81 lbs |
| In KG: 82 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Tim Boss Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Tim Boss is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Tim Boss? In this section, we will talk about Tim Boss's personal life, life story. As you are curious to know about Tim Boss. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Tim Boss Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Tim Boss? In this table, we added the education information of Tim Boss. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Tim Boss. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Tim Boss
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Tim Boss.
- What is the Net Worth of Tim Boss?
The Net Worth of Tim Boss is $1.5 Million.
- What is the Height of Tim Boss?
The height of Tim Boss is 1.85.
- Where is the birthplace of Tim Boss?
The birthplace of Tim Boss is Cologne.
- What is the Date of Birth of Tim Boss?
The birthday of Tim Boss is on 28-Jun-1993.
- Is Tim Boss Married?
The marital status of Tim Boss is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Tim Boss's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Tim Boss. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Tim Boss's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Tim Boss. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.