Sadio Mane Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Sadio Mane |
|---|---|
| Date of Birth | April 10, 1992 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $25M |
Sadio Mane is a Senegalese professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Left Winger. Sadio Mane was born on 10-Apr-1992 in Sedhiou. Want to more about him? In this article, we covered Sadio Mane's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Sadio Mane Biography
Do you wanna know Sadio Mane's full Biodata? Sadio Mane is a Footballer. He was born in Sedhiou on April 10, 1992. He is 31 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Sadio Mane |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 10-Apr-1992 |
| Age in 2024 | 31 |
| Birth Place | Sedhiou |
| Country | Senegal |
| Nationality | Senegalese |
| Height | 1.74 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Sadio Mane Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Sadio Mane? What is the income source of Sadio Mane? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Sadio Mane?As of 2024, the current net worth of Sadio Mane is $25M.
Sadio Mane Age, and Birthday Info 2024
Sadio Mane's Birthday Countdown
Sadio Mane's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Sadio Mane? In this section, we will talk about Sadio Mane's age, and birthday-related info. Sadio Mane's actual age is 31, and birthday is on 10-Apr-1992. When is Sadio Mane's next birthday? The next birthday of Sadio Mane is on 10 April, 2024.
| Birthday | 10-Apr-1992 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 10 April, 2024 |
| Age in 2024 | 31 years |
| Place of Birth | Sedhiou |
| Country of Birth | Senegal |
Sadio Mane's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Sadio Mane? The physical condition of Sadio Mane is good. How tall is Sadio Mane? Want to know Sadio Mane's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.74 m., and weight is -.
- Sadio Mane's Height: 1.74 m.
- Sadio Mane's Weight: -
In the below table, you will find the height of Sadio Mane in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.74 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Sadio Mane Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Sadio Mane is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Sadio Mane? In this section, we will talk about Sadio Mane's personal life, life story. As you are curious to know about Sadio Mane. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Sadio Mane Transfer Market Value
Now we are going to talk about Sadio Mane's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €70.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €150.00m |
Sadio Mane Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Sadio Mane:
- In addition to the transfer fee to Liverpool, there are further performance-related add-ons of up to nine million euros.
- He currently holds the record for the fastest hat-trick in Premier League history with 2 minutes and 56 seconds. (In a 6-1 victory against Aston Villa in the 2014/15) season.
- Sadio Mané is the brother of Malick Mané (Retired).
- He plays on the Right foot as Attack - Left Winger.
- He was born on Friday.
- The highest market value of Sadio Mane was €150.00m
| Player of | Senegal Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Left Winger |
Sadio Mane Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Sadio Mane? In this table, we added the education information of Sadio Mane. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Sadio Mane. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Sadio Mane
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Sadio Mane.
- What is the Net Worth of Sadio Mane?
The Net Worth of Sadio Mane is $25M.
- What is the Height of Sadio Mane?
The height of Sadio Mane is 1.74.
- Where is the birthplace of Sadio Mane?
The birthplace of Sadio Mane is Sedhiou.
- What is the Date of Birth of Sadio Mane?
The birthday of Sadio Mane is on 10-Apr-1992.
- Is Sadio Mane Married?
The marital status of Sadio Mane is: Yet to be updated
- In which country does Sadio Mane play football?
Sadio Mane plays football in Senegal.
- Is Sadio Mane left or right footed.
Sadio Mane is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Sadio Mane's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Sadio Mane. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Sadio Mane's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Sadio Mane. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.