Maxim Gullit Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Maxim Gullit |
|---|---|
| Date of Birth | May 20, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $385K |
Maxim Gullit is a Dutch, Croatian professional football player. He plays on the Left foot as Defender - Left-Back. Maxim Gullit was born on 20-May-2001 in Zaanstad. Want to more about him? In this article, we covered Maxim Gullit's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Maxim Gullit Biography
Do you wanna know Maxim Gullit's full Biodata? Maxim Gullit is a Footballer. He was born in Zaanstad on May 20, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Maxim Gullit |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 20-May-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Zaanstad |
| Country | Netherlands |
| Nationality | Dutch, Croatian |
| Height | 1.91 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Maxim Gullit Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Maxim Gullit? What is the income source of Maxim Gullit? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Maxim Gullit?As of 2024, the current net worth of Maxim Gullit is $385K.
Maxim Gullit Age, and Birthday Info 2024
Maxim Gullit's Birthday Countdown
Maxim Gullit's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Maxim Gullit? In this section, we will talk about Maxim Gullit's age, and birthday-related info. Maxim Gullit's actual age is 22, and birthday is on 20-May-2001. When is Maxim Gullit's next birthday? The next birthday of Maxim Gullit is on 20 May, 2024.
| Birthday | 20-May-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 20 May, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Zaanstad |
| Country of Birth | Netherlands |
Maxim Gullit's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Maxim Gullit? The physical condition of Maxim Gullit is good. How tall is Maxim Gullit? Want to know Maxim Gullit's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.91 m., and weight is -.
- Maxim Gullit's Height: 1.91 m.
- Maxim Gullit's Weight: -
In the below table, you will find the height of Maxim Gullit in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'3" |
|---|---|
| In Meters: 1.91 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Maxim Gullit Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Maxim Gullit is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Maxim Gullit? In this section, we will talk about Maxim Gullit's personal life, life story. As you are curious to know about Maxim Gullit. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Maxim Gullit Transfer Market Value
Now we are going to talk about Maxim Gullit's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €350Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €500Th. |
Maxim Gullit Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Maxim Gullit:
- Maxim Gullit is the son of Ruud Gullit.
- He plays on the Left foot as Defender - Left-Back.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Maxim Gullit was €500Th.
| Player of | Netherlands Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Defender - Left-Back |
Maxim Gullit Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Maxim Gullit? In this table, we added the education information of Maxim Gullit. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Maxim Gullit. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Maxim Gullit
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Maxim Gullit.
- What is the Net Worth of Maxim Gullit?
The Net Worth of Maxim Gullit is $385K.
- What is the Height of Maxim Gullit?
The height of Maxim Gullit is 1.91.
- Where is the birthplace of Maxim Gullit?
The birthplace of Maxim Gullit is Zaanstad.
- What is the Date of Birth of Maxim Gullit?
The birthday of Maxim Gullit is on 20-May-2001.
- Is Maxim Gullit Married?
The marital status of Maxim Gullit is: Yet to be updated
- In which country does Maxim Gullit play football?
Maxim Gullit plays football in Netherlands.
- Is Maxim Gullit left or right footed.
Maxim Gullit is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Maxim Gullit's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Maxim Gullit. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Maxim Gullit's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Maxim Gullit. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.