Lionel Sanders Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Lionel Sanders |
|---|---|
| Date of Birth | February 22, 1988 |
| Profession | Triathlete |
| Net Worth | $1.5 Million |
Lionel Sanders is a popular Triathlete. He was born in Windsor, Canada on February 22, 1988. Want to more about him? In this article, we covered Lionel Sanders's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Lionel Sanders.
Table of Contents (Quick Links)
Lionel Sanders Biography
Do you wanna know Lionel Sanders's full Biodata? Lionel Sanders is a Triathlete. He was born in Windsor on February 22, 1988. He is 35 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Lionel Sanders |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 22-Feb-1988 |
| Age in 2024 | 35 |
| Birth Place | Windsor |
| Country | Canada |
| Nationality | Canadian |
| Height | 1.78 m |
| Weight | 72 KG |
| Profession | Triathlete |
Lionel Sanders Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Lionel Sanders? What is the income source of Lionel Sanders? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Lionel Sanders?As of 2024, the current net worth of Lionel Sanders is $1.5 Million.
Lionel Sanders Age, and Birthday Info 2024
Lionel Sanders's Birthday Countdown
Lionel Sanders's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Lionel Sanders? In this section, we will talk about Lionel Sanders's age, and birthday-related info. Lionel Sanders's actual age is 35, and birthday is on 22-Feb-1988. When is Lionel Sanders's next birthday? The next birthday of Lionel Sanders is on 22 February, 2024.
| Birthday | 22-Feb-1988 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 22 February, 2024 |
| Age in 2024 | 35 years |
| Place of Birth | Windsor |
| Country of Birth | Canada |
Lionel Sanders's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Lionel Sanders? The physical condition of Lionel Sanders is good. How tall is Lionel Sanders? Want to know Lionel Sanders's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is 72.
- Lionel Sanders's Height: 1.78 m.
- Lionel Sanders's Weight: 72 Kilograms
In the below table, you will find the height of Lionel Sanders in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: 158.76 lbs |
| In KG: 72 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Lionel Sanders Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Lionel Sanders is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Lionel Sanders? In this section, we will talk about Lionel Sanders's personal life, life story. As you are curious to know about Lionel Sanders. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Erin MacDonald |
| Marriage Date | |
| Children |
Lionel Sanders Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Lionel Sanders? In this table, we added the education information of Lionel Sanders. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Lionel Sanders. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Lionel Sanders
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Lionel Sanders.
- What is the Net Worth of Lionel Sanders?
The Net Worth of Lionel Sanders is $1.5 Million.
- What is the Height of Lionel Sanders?
The height of Lionel Sanders is 1.78.
- Where is the birthplace of Lionel Sanders?
The birthplace of Lionel Sanders is Windsor.
- What is the Date of Birth of Lionel Sanders?
The birthday of Lionel Sanders is on 22-Feb-1988.
- Is Lionel Sanders Married?
The marital status of Lionel Sanders is: Married
Conclusion
So that's all we have about Lionel Sanders's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Lionel Sanders. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Lionel Sanders's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Lionel Sanders. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.