Leon Bailey Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Leon Bailey |
|---|---|
| Date of Birth | August 09, 1997 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1.5M |
Leon Bailey is a Jamaican professional football player. He plays on the Left foot as Attack - Left Winger. Leon Bailey was born on 9-Aug-1997 in Kingston. You might be interested to know more about Leon Bailey. So, in this article, we discussed all information about Leon Bailey's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Leon Bailey.
Table of Contents (Quick Links)
Leon Bailey Biography
Do you wanna know Leon Bailey's full Biodata? Leon Bailey is a Footballer. He was born in Kingston on August 09, 1997. He is 26 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Leon Bailey |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Leon Patrick Bailey Butler |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 9-Aug-1997 |
| Age in 2024 | 26 |
| Birth Place | Kingston |
| Country | Jamaica |
| Nationality | Jamaican |
| Height | 1.78 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Leon Bailey Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Leon Bailey? What is the income source of Leon Bailey? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Leon Bailey?As of 2024, the current net worth of Leon Bailey is $1.5M.
Leon Bailey Age, and Birthday Info 2024
Leon Bailey's Birthday Countdown
Leon Bailey's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Leon Bailey? In this section, we will talk about Leon Bailey's age, and birthday-related info. Leon Bailey's actual age is 26, and birthday is on 9-Aug-1997. When is Leon Bailey's next birthday? The next birthday of Leon Bailey is on 09 August, 2024.
| Birthday | 9-Aug-1997 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 09 August, 2024 |
| Age in 2024 | 26 years |
| Place of Birth | Kingston |
| Country of Birth | Jamaica |
Leon Bailey's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Leon Bailey? The physical condition of Leon Bailey is good. How tall is Leon Bailey? Want to know Leon Bailey's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is -.
- Leon Bailey's Height: 1.78 m.
- Leon Bailey's Weight: -
In the below table, you will find the height of Leon Bailey in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Leon Bailey Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Leon Bailey is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Leon Bailey? In this section, we will talk about Leon Bailey's personal life, life story. As you are curious to know about Leon Bailey. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Leon Bailey Transfer Market Value
Now we are going to talk about Leon Bailey's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €25.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €45.00m |
Leon Bailey Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Leon Bailey:
- Leon Bailey is also represented by Unique Sports Management.
- Leon Bailey is the half-brother of Kyle Butler (Without Club).
- He plays on the Left foot as Attack - Left Winger.
- He was born on Saturday.
- The highest market value of Leon Bailey was €45.00m
| Player of | Jamaica Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Attack - Left Winger |
Leon Bailey Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Leon Bailey? In this table, we added the education information of Leon Bailey. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Leon Bailey. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Leon Bailey
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Leon Bailey.
- What is the Net Worth of Leon Bailey?
The Net Worth of Leon Bailey is $1.5M.
- What is the Height of Leon Bailey?
The height of Leon Bailey is 1.78.
- Where is the birthplace of Leon Bailey?
The birthplace of Leon Bailey is Kingston.
- What is the Date of Birth of Leon Bailey?
The birthday of Leon Bailey is on 9-Aug-1997.
- Is Leon Bailey Married?
The marital status of Leon Bailey is: Yet to be updated
- In which country does Leon Bailey play football?
Leon Bailey plays football in Jamaica.
- Is Leon Bailey left or right footed.
Leon Bailey is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Leon Bailey's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Leon Bailey. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Leon Bailey's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Leon Bailey. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.