Kristoffer Lund Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Kristoffer Lund |
|---|---|
| Date of Birth | May 14, 2002 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Kristoffer Lund is a Danish, American professional football player. He plays on the Left foot as Defender - Left-Back. Kristoffer Lund was born on 14-May-2002 in Denmark. Want to more about him? In this article, we covered Kristoffer Lund's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Kristoffer Lund Biography
Do you wanna know Kristoffer Lund's full Biodata? Kristoffer Lund is a Footballer. He was born in Denmark on May 14, 2002. He is 21 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Kristoffer Lund |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Kristoffer Lund Hansen |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 14-May-2002 |
| Age in 2024 | 21 |
| Birth Place | Denmark |
| Country | Denmark |
| Nationality | Danish, American |
| Height | 1.84 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Kristoffer Lund Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Kristoffer Lund? What is the income source of Kristoffer Lund? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Kristoffer Lund?As of 2024, the current net worth of Kristoffer Lund is $250K-$500K.
Kristoffer Lund Age, and Birthday Info 2024
Kristoffer Lund's Birthday Countdown
Kristoffer Lund's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Kristoffer Lund? In this section, we will talk about Kristoffer Lund's age, and birthday-related info. Kristoffer Lund's actual age is 21, and birthday is on 14-May-2002. When is Kristoffer Lund's next birthday? The next birthday of Kristoffer Lund is on 14 May, 2024.
| Birthday | 14-May-2002 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 14 May, 2024 |
| Age in 2024 | 21 years |
| Place of Birth | Denmark |
| Country of Birth | Denmark |
Kristoffer Lund's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Kristoffer Lund? The physical condition of Kristoffer Lund is good. How tall is Kristoffer Lund? Want to know Kristoffer Lund's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.84 m., and weight is -.
- Kristoffer Lund's Height: 1.84 m.
- Kristoffer Lund's Weight: -
In the below table, you will find the height of Kristoffer Lund in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.84 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Kristoffer Lund Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Kristoffer Lund is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Kristoffer Lund? In this section, we will talk about Kristoffer Lund's personal life, life story. As you are curious to know about Kristoffer Lund. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Kristoffer Lund Transfer Market Value
Now we are going to talk about Kristoffer Lund's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €1.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €1.00m |
Kristoffer Lund Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Kristoffer Lund:
- FC Midtjylland (2017-2021)
- He plays on the Left foot as Defender - Left-Back.
- He was born on Tuesday.
- The highest market value of Kristoffer Lund was €1.00m
| Player of | Denmark Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Defender - Left-Back |
Kristoffer Lund Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Kristoffer Lund? In this table, we added the education information of Kristoffer Lund. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Kristoffer Lund. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Kristoffer Lund
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Kristoffer Lund.
- What is the Net Worth of Kristoffer Lund?
The Net Worth of Kristoffer Lund is $250K-$500K.
- What is the Height of Kristoffer Lund?
The height of Kristoffer Lund is 1.84.
- Where is the birthplace of Kristoffer Lund?
The birthplace of Kristoffer Lund is Denmark.
- What is the Date of Birth of Kristoffer Lund?
The birthday of Kristoffer Lund is on 14-May-2002.
- Is Kristoffer Lund Married?
The marital status of Kristoffer Lund is: Yet to be updated
- In which country does Kristoffer Lund play football?
Kristoffer Lund plays football in Denmark.
- Is Kristoffer Lund left or right footed.
Kristoffer Lund is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Kristoffer Lund's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Kristoffer Lund. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Kristoffer Lund's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Kristoffer Lund. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.