Glenn Dorsey Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Glenn Dorsey |
|---|---|
| Date of Birth | August 01, 1985 |
| Profession | Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Glenn Dorsey is a Football Player who was born on August 01, 1985 in United States. You might be interested to know more about Glenn Dorsey. So, in this article, we discussed all information about Glenn Dorsey's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Glenn Dorsey Biography
Do you wanna know Glenn Dorsey's full Biodata? Glenn Dorsey is a Football Player. He was born in Baton Rouge on August 01, 1985. He is 38 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Glenn Dorsey |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 1-Aug-1985 |
| Age in 2024 | 38 |
| Birth Place | Baton Rouge |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 134 KG |
| Profession | Football Player |
Glenn Dorsey Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Glenn Dorsey? What is the income source of Glenn Dorsey? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Glenn Dorsey?As of 2024, the current net worth of Glenn Dorsey is $1.5 Million.
Glenn Dorsey Age, and Birthday Info 2024
Glenn Dorsey's Birthday Countdown
Glenn Dorsey's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Glenn Dorsey? In this section, we will talk about Glenn Dorsey's age, and birthday-related info. Glenn Dorsey's actual age is 38, and birthday is on 1-Aug-1985. When is Glenn Dorsey's next birthday? The next birthday of Glenn Dorsey is on 01 August, 2024.
| Birthday | 1-Aug-1985 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 01 August, 2024 |
| Age in 2024 | 38 years |
| Place of Birth | Baton Rouge |
| Country of Birth | United States |
Glenn Dorsey's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Glenn Dorsey? The physical condition of Glenn Dorsey is good. How tall is Glenn Dorsey? Want to know Glenn Dorsey's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 134.
- Glenn Dorsey's Height: 1.85 m.
- Glenn Dorsey's Weight: 134 Kilograms
In the below table, you will find the height of Glenn Dorsey in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 295.47 lbs |
| In KG: 134 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Glenn Dorsey Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Glenn Dorsey is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Glenn Dorsey? In this section, we will talk about Glenn Dorsey's personal life, life story. As you are curious to know about Glenn Dorsey. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Tiffany Evans |
| Marriage Date | |
| Children |
Glenn Dorsey Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Glenn Dorsey? In this table, we added the education information of Glenn Dorsey. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Glenn Dorsey. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Glenn Dorsey
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Glenn Dorsey.
- What is the Net Worth of Glenn Dorsey?
The Net Worth of Glenn Dorsey is $1.5 Million.
- What is the Height of Glenn Dorsey?
The height of Glenn Dorsey is 1.85.
- Where is the birthplace of Glenn Dorsey?
The birthplace of Glenn Dorsey is Baton Rouge.
- What is the Date of Birth of Glenn Dorsey?
The birthday of Glenn Dorsey is on 1-Aug-1985.
- Is Glenn Dorsey Married?
The marital status of Glenn Dorsey is: Married
Conclusion
So that's all we have about Glenn Dorsey's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Glenn Dorsey. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Glenn Dorsey's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Glenn Dorsey. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.