Gerald Wilkins Net Worth, Age, Height, Wife, Family, Wiki 2024
Mini Biography
| Name | Gerald Wilkins |
|---|---|
| Date of Birth | September 11, 1963 |
| Profession | Basketball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Gerald Wilkins is a Basketball Player. He was born in Atlanta on September 11, 1963. Want to more about him? In this article, we covered Gerald Wilkins's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Gerald Wilkins.
Table of Contents (Quick Links)
Gerald Wilkins Biography
Do you wanna know Gerald Wilkins's full Biodata? Gerald Wilkins is a Basketball Player. He was born in Atlanta on September 11, 1963. He is 60 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Gerald Wilkins |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 11-Sep-1963 |
| Age in 2024 | 60 |
| Birth Place | Atlanta |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.71 m |
| Weight | 83 KG |
| Profession | Basketball Player |
Gerald Wilkins Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Gerald Wilkins? What is the income source of Gerald Wilkins? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Gerald Wilkins?As of 2024, the current net worth of Gerald Wilkins is $1.5 Million.
Gerald Wilkins Age, and Birthday Info 2024
Gerald Wilkins's Birthday Countdown
Gerald Wilkins's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Gerald Wilkins? In this section, we will talk about Gerald Wilkins's age, and birthday-related info. Gerald Wilkins's actual age is 60, and birthday is on 11-Sep-1963. When is Gerald Wilkins's next birthday? The next birthday of Gerald Wilkins is on 11 September, 2024.
| Birthday | 11-Sep-1963 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Virgo |
| Next Birthday | 11 September, 2024 |
| Age in 2024 | 60 years |
| Place of Birth | Atlanta |
| Country of Birth | United States |
Gerald Wilkins's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Gerald Wilkins? The physical condition of Gerald Wilkins is good. How tall is Gerald Wilkins? Want to know Gerald Wilkins's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.71 m., and weight is 83.
- Gerald Wilkins's Height: 1.71 m.
- Gerald Wilkins's Weight: 83 Kilograms
In the below table, you will find the height of Gerald Wilkins in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'7" |
|---|---|
| In Meters: 1.71 m. | |
| Weight | In Pound: 183.02 lbs |
| In KG: 83 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Gerald Wilkins Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Gerald Wilkins is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Gerald Wilkins? In this section, we will talk about Gerald Wilkins's personal life, life story. As you are curious to know about Gerald Wilkins. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Vita Wilkins |
| Marriage Date | |
| Children | Damien Wilkins, Jasmyn Wilkins, Holli Wilkins |
Gerald Wilkins Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Gerald Wilkins? In this table, we added the education information of Gerald Wilkins. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Gerald Wilkins. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Gerald Wilkins
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Gerald Wilkins.
- What is the Net Worth of Gerald Wilkins?
The Net Worth of Gerald Wilkins is $1.5 Million.
- What is the Height of Gerald Wilkins?
The height of Gerald Wilkins is 1.71.
- Where is the birthplace of Gerald Wilkins?
The birthplace of Gerald Wilkins is Atlanta.
- What is the Date of Birth of Gerald Wilkins?
The birthday of Gerald Wilkins is on 11-Sep-1963.
- Is Gerald Wilkins Married?
The marital status of Gerald Wilkins is: Married
Conclusion
So that's all we have about Gerald Wilkins's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Gerald Wilkins. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Gerald Wilkins's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Gerald Wilkins. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.