Cesar Huerta Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Cesar Huerta |
|---|---|
| Date of Birth | December 03, 2000 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $5M |
Cesar Huerta is a Mexican professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward. Cesar Huerta was born on 3-Dec-2000 in Guadalajara. You might be interested to know more about Cesar Huerta. So, in this article, we discussed all information about Cesar Huerta's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Cesar Huerta Biography
Do you wanna know Cesar Huerta's full Biodata? Cesar Huerta is a Footballer. He was born in Guadalajara on December 03, 2000. He is 23 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Cesar Huerta |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | César Saúl Huerta Valera |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 3-Dec-2000 |
| Age in 2024 | 23 |
| Birth Place | Guadalajara |
| Country | Mexico |
| Nationality | Mexican |
| Height | 1.72 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Cesar Huerta Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Cesar Huerta? What is the income source of Cesar Huerta? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Cesar Huerta?As of 2024, the current net worth of Cesar Huerta is $5M.
Cesar Huerta Age, and Birthday Info 2024
Cesar Huerta's Birthday Countdown
Cesar Huerta's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Cesar Huerta? In this section, we will talk about Cesar Huerta's age, and birthday-related info. Cesar Huerta's actual age is 23, and birthday is on 3-Dec-2000. When is Cesar Huerta's next birthday? The next birthday of Cesar Huerta is on 03 December, 2024.
| Birthday | 3-Dec-2000 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Sagittarius |
| Next Birthday | 03 December, 2024 |
| Age in 2024 | 23 years |
| Place of Birth | Guadalajara |
| Country of Birth | Mexico |
Cesar Huerta's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Cesar Huerta? The physical condition of Cesar Huerta is good. How tall is Cesar Huerta? Want to know Cesar Huerta's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.72 m., and weight is -.
- Cesar Huerta's Height: 1.72 m.
- Cesar Huerta's Weight: -
In the below table, you will find the height of Cesar Huerta in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.72 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Cesar Huerta Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Cesar Huerta is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Cesar Huerta? In this section, we will talk about Cesar Huerta's personal life, life story. As you are curious to know about Cesar Huerta. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Cesar Huerta Transfer Market Value
Now we are going to talk about Cesar Huerta's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €1.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €1.50m |
Cesar Huerta Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Cesar Huerta:
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Cesar Huerta was €1.50m
| Player of | Mexico Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
Cesar Huerta Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Cesar Huerta? In this table, we added the education information of Cesar Huerta. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Cesar Huerta. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Cesar Huerta
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Cesar Huerta.
- What is the Net Worth of Cesar Huerta?
The Net Worth of Cesar Huerta is $5M.
- What is the Height of Cesar Huerta?
The height of Cesar Huerta is 1.72.
- Where is the birthplace of Cesar Huerta?
The birthplace of Cesar Huerta is Guadalajara.
- What is the Date of Birth of Cesar Huerta?
The birthday of Cesar Huerta is on 3-Dec-2000.
- Is Cesar Huerta Married?
The marital status of Cesar Huerta is: Yet to be updated
- In which country does Cesar Huerta play football?
Cesar Huerta plays football in Mexico.
- Is Cesar Huerta left or right footed.
Cesar Huerta is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Cesar Huerta's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Cesar Huerta. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Cesar Huerta's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Cesar Huerta. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.