Bismark Ubah Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Bismark Ubah |
|---|---|
| Date of Birth | January 05, 1994 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $220K |
Bismark Ubah is a Nigerian professional football player. He plays on the Right and Left foot as Attack - Centre-Forward. Bismark Ubah was born on 5-Jan-1994 in Nigeria. You might be interested to know more about Bismark Ubah. So, in this article, we discussed all information about Bismark Ubah's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Bismark Ubah.
Table of Contents (Quick Links)
Bismark Ubah Biography
Do you wanna know Bismark Ubah's full Biodata? Bismark Ubah is a Footballer. He was born in Nigeria on January 05, 1994. He is 30 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Bismark Ubah |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Bismark Ubah Ebuka |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 5-Jan-1994 |
| Age in 2024 | 30 |
| Birth Place | Nigeria |
| Country | Nigeria |
| Nationality | Nigerian |
| Height | 1.84 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Bismark Ubah Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Bismark Ubah? What is the income source of Bismark Ubah? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Bismark Ubah?As of 2024, the current net worth of Bismark Ubah is $220K.
Bismark Ubah Age, and Birthday Info 2024
Bismark Ubah's Birthday Countdown
Bismark Ubah's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Bismark Ubah? In this section, we will talk about Bismark Ubah's age, and birthday-related info. Bismark Ubah's actual age is 30, and birthday is on 5-Jan-1994. When is Bismark Ubah's next birthday? The next birthday of Bismark Ubah is on 05 January, 2025.
| Birthday | 5-Jan-1994 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 05 January, 2025 |
| Age in 2024 | 30 years |
| Place of Birth | Nigeria |
| Country of Birth | Nigeria |
Bismark Ubah's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Bismark Ubah? The physical condition of Bismark Ubah is good. How tall is Bismark Ubah? Want to know Bismark Ubah's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.84 m., and weight is -.
- Bismark Ubah's Height: 1.84 m.
- Bismark Ubah's Weight: -
In the below table, you will find the height of Bismark Ubah in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.84 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Bismark Ubah Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Bismark Ubah is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Bismark Ubah? In this section, we will talk about Bismark Ubah's personal life, life story. As you are curious to know about Bismark Ubah. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Bismark Ubah Transfer Market Value
Now we are going to talk about Bismark Ubah's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €200Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €200Th. |
Bismark Ubah Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Bismark Ubah:
- Arabic name: بسمارك اوبا
- He plays on the Right and Left foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Bismark Ubah was €200Th.
| Player of | Nigeria Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right and Left |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
Bismark Ubah Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Bismark Ubah? In this table, we added the education information of Bismark Ubah. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Bismark Ubah. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Bismark Ubah
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Bismark Ubah.
- What is the Net Worth of Bismark Ubah?
The Net Worth of Bismark Ubah is $220K.
- What is the Height of Bismark Ubah?
The height of Bismark Ubah is 1.84.
- Where is the birthplace of Bismark Ubah?
The birthplace of Bismark Ubah is Nigeria.
- What is the Date of Birth of Bismark Ubah?
The birthday of Bismark Ubah is on 5-Jan-1994.
- Is Bismark Ubah Married?
The marital status of Bismark Ubah is: Yet to be updated
- In which country does Bismark Ubah play football?
Bismark Ubah plays football in Nigeria.
- Is Bismark Ubah left or right footed.
Bismark Ubah is Right and Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Bismark Ubah's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Bismark Ubah. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Bismark Ubah's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Bismark Ubah. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.