Bernardo Silva Net Worth, Age, Height, Weight, Transfer Market, Position, Foot & FIFA 2024
Mini Biography
| Name | Bernardo Silva |
|---|---|
| Date of Birth | August 10, 1994 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Bernardo Silva is a Portuguese professional football player. He plays on the Left foot as Midfield - Attacking Midfield. Bernardo Silva was born on 10-Aug-1994 in Lisboa. Want to more about him? In this article, we covered Bernardo Silva's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Bernardo Silva.
Table of Contents (Quick Links)
Bernardo Silva Biography
Do you wanna know Bernardo Silva's full Biodata? Bernardo Silva is a Footballer. He was born in Lisboa on August 10, 1994. He is 29 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Bernardo Silva |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Bernardo Mota Veiga de Carvalho e Silva |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 10-Aug-1994 |
| Age in 2024 | 29 |
| Birth Place | Lisboa |
| Country | Portugal |
| Nationality | Portuguese |
| Height | 1.73 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Bernardo Silva Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Bernardo Silva? What is the income source of Bernardo Silva? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Bernardo Silva?As of 2024, the current net worth of Bernardo Silva is $250K-$500K.
Bernardo Silva Age, and Birthday Info 2024
Bernardo Silva's Birthday Countdown
Bernardo Silva's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Bernardo Silva? In this section, we will talk about Bernardo Silva's age, and birthday-related info. Bernardo Silva's actual age is 29, and birthday is on 10-Aug-1994. When is Bernardo Silva's next birthday? The next birthday of Bernardo Silva is on 10 August, 2024.
| Birthday | 10-Aug-1994 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 10 August, 2024 |
| Age in 2024 | 29 years |
| Place of Birth | Lisboa |
| Country of Birth | Portugal |
Bernardo Silva's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Bernardo Silva? The physical condition of Bernardo Silva is good. How tall is Bernardo Silva? Want to know Bernardo Silva's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.73 m., and weight is -.
- Bernardo Silva's Height: 1.73 m.
- Bernardo Silva's Weight: -
In the below table, you will find the height of Bernardo Silva in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.73 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Bernardo Silva Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Bernardo Silva is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Bernardo Silva? In this section, we will talk about Bernardo Silva's personal life, life story. As you are curious to know about Bernardo Silva. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Bernardo Silva Transfer Market Value
Now we are going to talk about Bernardo Silva's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €80.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €100.00m |
Bernardo Silva Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Bernardo Silva:
- SL Benfica (2002-2013)
- He plays on the Left foot as Midfield - Attacking Midfield.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Bernardo Silva was €100.00m
| Player of | Portugal Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Midfield - Attacking Midfield |
Bernardo Silva Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Bernardo Silva? In this table, we added the education information of Bernardo Silva. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Bernardo Silva. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Bernardo Silva
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Bernardo Silva.
- What is the Net Worth of Bernardo Silva?
The Net Worth of Bernardo Silva is $250K-$500K.
- What is the Height of Bernardo Silva?
The height of Bernardo Silva is 1.73.
- Where is the birthplace of Bernardo Silva?
The birthplace of Bernardo Silva is Lisboa.
- What is the Date of Birth of Bernardo Silva?
The birthday of Bernardo Silva is on 10-Aug-1994.
- Is Bernardo Silva Married?
The marital status of Bernardo Silva is: Yet to be updated
- In which country does Bernardo Silva play football?
Bernardo Silva plays football in Portugal.
- Is Bernardo Silva left or right footed.
Bernardo Silva is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Bernardo Silva's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Bernardo Silva. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Bernardo Silva's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Bernardo Silva. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.